Premiados

PRÊMIO JOVEM GENETICISTA 2019 - FRANCISCO MAURO SALZANO

Natália Cestari Moreno - 1º lugar
"WHOLE-EXOME SEQUENCING REVEALS THE IMPACT OF UVA LIGHT MUTAGENESIS IN XERODERMA PIGMENTOSUM VARIANT HUMAN CELLS"

Jeferson Costa Carneiro - Menção Honrosa
"INCOMPLETE LINEAGE SORTING, INTROGRESSION AND HYBRIDIZATION HAD A STRONG IMPACT ON THE PHYLOGENETIC RELATIONS IN THE NEW WORLD PRIMATES"

 

PRÊMIO PARA GRADUANDOS E PÓS GRADUANDOS PAINEL

Prêmio Iniciação Científica Painel - Genética Humana

André Luis da Silva Zani  - 1° lugar
“THE GENETICS OF THE MARATHON: GENETIC DIFFERENTIATION IN EAST AFRICAN ETHNICITIES AND ITS RELATIONSHIP WITH ENDURANCE RUNNING SUCCESS”

Paola Barcelos Carneiro – Menção Honrosa
“OFF-TARGETS ANALYSIS IN SILICO TO MUCOPOLYSACCHARIDOSIS TYPE I BY USING THE CRISPR/CAS9 SYSTEM”

Carlos Henrique Passos – Menção Honrosa
“ANCESTRY OF THE X CHROMOSOME IN ADMIXED POPULATIONS – AN EXAMPLE WITH QUILOMBOLAS POPULATIONS IN VALE DO RIBEIRA (SP)”



Prêmio Iniciação Científica Painel - Biologia Molecular / Genômica / Bioinformática

Murilo Henrique Anzolini Cassiano – 1° lugar
“DEVELOPMENT OF NOVEL MODEL FOR BACTERIAL PROMOTER PREDICTION”

Arthur Santos – Menção Honrosa
“MicroRNA Differential Expression in Tuberculosis”

Thieres Tayroni Martins da Silva – Menção Honrosa
“POTION2: a computational pipeline for genomic-scale search of positive selection in protein- coding genes in user-defined taxa”
 

 

Prêmio Iniciação Científica Painel - Genética de Microorganismos

Gisele Cristina de Lima – 1° lugar
“RATIONAL ENGINEERING OF METAL HOMEOSTASIS IN SACCHAROMYCES CEREVISIAE FOR EFFICIENT 2G ETHANOL PRODUCTION”

Anna Carolina Emi de Lima Tanada – Menção Honrosa
“IDENTIFICATION AND INITIAL CHARACTERIZATION OF A HYPOTHETICAL PROTEIN OVEREXPRESSED BY Trichoderma harzianum UNDER BIOMASS DEGRADATION”

Amanda Laryssa de Melo Silveira – Menção Honrosa
“DYNAMICS OF VIRAL VARIANTS IN PATIENTS OF RIO DE JANEIRO WITH CHRONIC HEPATITIS C”

 

Prêmio Iniciação Científica Painel - Genética Animal

Luísa Schlude Marins – 1° lugar
“POPULATION STRUCTURE OF THE ATLANTIC SPOTTED DOLPHIN (Stenella frontalis)”

Leonardo Nascimento de Paula – Menção Honrosa
“Expression and function of the genes encoding knickkopf during the integument formation in Apis mellifera: Characterization of the isoforms knk1, knk2 and knk3”

Wanny Pâmela Gomes de Lima – Menção Honrosa
“MOLECULAR EVIDENCE OF A NEW SPECIES OF Erotelis (GOBIIFORMES: ELEOTRIDAE) IN THE NORTHERN COAST OF BRAZIL”

 

Prêmio Iniciação Científica Painel – Mutagênese

Laís Bianchoni Manoel – 1° lugar
“OXIDATIVE STRESS AND MITOCHONDRIAL ALTERATIONS IN PATIENTS WITH MILD COGNITIVE IMPAIRMENT”

Thayna de Souza Castro Flores – Menção Honrosa
“NEUROPROTECTIVE EFFECT OF ACETYLCHOLINESTERASE INHIBITORS IN RESPONSE TO OXIDATIVE STRESS IN NEURONAL SH-SY5Y CELL LINE”

Lais Yoshie Morikawa Muta – Menção Honrosa
“PRESENCE OF MRN COMPLEX SUBUNITS AND THEIR RELATIONSHIP WITH DOUBLE STRAND BREAK REPAIR IN HUMAN MITOCHONDRIA”
 

 

Prêmio Iniciação Científica Painel – Genética Vegetal

Nathália da Roz D'Alessandre – 1° lugar
“GENES ENCODING PHLOEM PROTEINS IN CITRUS ARE UPREGULATED IN RESPONSE TO CANDIDATUS LIBERIBACTER ASIATICUS”

Bárbara Gonçalves Bastos Silva – Menção Honrosa
“IDENTIFICATION OF MICROSSATELLITE MARKERS CORRELATED TO ANTIOXIDANT ACTIVITY IN Lactuca sativa L.”

Gabriel Angelo Saraiva Raimundo – Menção Honrosa
“SALICYLIC ACID-MEDIATED DEGRATION OF THE NIG (NSP INTERACTING GTPASE), A VIRAL MOVIMENT COFACTOR”

 

Prêmio Iniciação Científica Painel – Evolução

Maikel Varal – 1° lugar
“THE RECENT EVOLUTION OF GUT IgA PRODUCTION NETWORK IN COMPARISON TO THE OTHER ADAPTIVE IMMUNE SYSTEM PROCESSES”

Ana Caroline da Silva – Menção Honrosa
“EVALUATION OF ROBUST DEVELOPMENT USING FOURIER ELIPTICAL ANALYSIS IN POALES AND ZINGIBERALES STARCH CONTOURS AT DIFFERENT ALTITUDE”

Michelle Carneiro Rachid Ribeiro – Menção Honrosa
“PATTERNS OF MOLECULAR EVOLUTION IN THE ENERGETIC METABOLISM OF MIGRATORY CETACEANS”

 

Prêmio Iniciação Científica Painel – Ensino

Izadora de Souza – 1° lugar
“USING A DETECTIVE GAME TO TEACH AND COMMUNICATE METHODS AND CONCEPTS IN GENETICS AND BIODIVERSITY”

 

 

Prêmio Pós-Graduação Painel - Genética Humana

Verena Silva Santos – 1° lugar
“EFFECT OF DUAL-SPECIFICITY PROTEIN PHOSPHATASE DUSP11 MODULATION ON GEMCITABINE SENSITIVITY IN PANCREATIC DUCTAL ADENOCARCINOMA CELL LINES”

Raquel Delgado Sarafian – Menção Honrosa
“ANALYSIS OF GENE EXPRESSION OF NADPH OXIDASE IN HIPSC-DERIVED CARDIOMYOCYTE FROM NORMOTENSIVE AND HYPERTENSIVE SUBJECTS”

Joyce Esposito de Souza – Menção Honrosa
“IN VITRO PHENOTYPE OF iPSCs DERIVED MUSCLE CELLS FROM TWO DISCORDANT DUCHENNE MUSCULAR DYSTROPHY AFFECTED BROTHERS”

 

Prêmio Pós-Graduação Painel - Biologia Molecular / Genômica / Bioinformática

Priscila Karla Ferreira dos Santos – 1° lugar
“THE GENOME OF Tetrapedia diversipes: INSIGHTS ABOUT DIAPAUSE EVOLUTION”

Diego Lisboa Rios – Menção Honrosa
“METATRANSCRIPTOME ANALYSIS OF THE SYMBIOTIC INTERACTIONS BETWEEN LACTIC ACID BACTERIA, ACETIC ACID BACTERIA, AND YEASTS IN KEFIR”

Cristina dos Santos Ferreira – Menção Honrosa
“THE EPIGENETIC LANDSCAPE OF CHROMOSOME 21 IN THE CONTEXT OF GENOMIC IMPRINTING AND DOWN SYNDROME”

 

Prêmio Pós-Graduação Painel - Genética de Microorganismos

Marco Antônio de Lima Noronha – 1° lugar
“STUDY OF SOS INDUCTION BY CIPROFLOXACIN IN PSEUDOMONAS AERUGINOSA”

Bruna Garbatti Factor – Menção Honrosa
“ENGINEERING Pantoea agglomerans 33.1 TO KNOCK-DOW RNASE III ACTIVITY BY GENE EDITING”

Vinícius Manganaro Farnézio – Menção Honrosa
“CONSTRUCTION OF A GENETICALLY MODIFIED LINEAGE OF ZYMOMONAS MOBILIS FOR THE PRODUCTION LONG CHAIN ALCOHOLS”

 

Prêmio Pós-Graduação Painel - Genética Animal

Izabela Barbosa Moraes – 1° lugar
“ETHANOL AND GENOMIC INSTABILITY: STUDY ON THE EXPERIMENTAL MODEL OF ETHANOL PREFERENCE IN ZEBRAFISH”

Juliana Yumi Sakita – Menção Honrosa
“THE DUAL ROLE OF MAST CELLS IN SPORADIC COLORECTAL TUMORIGENESIS: CLINICAL AND EXPERIMENTAL EVIDENCE“

Danyel Fernandes Coutiliani – Menção Honrosa
“DESICCATED Panagrolaimus superbus TOLERATES IMMERSION WITHIN LIQUID GALLIUM METAL: DISTINCT CHARACTERISTICS OF METALLOTHIONEINS FROM ANHYDROBIOTIC SPECIES”

 

Prêmio Pós-Graduação Painel - Mutagênese

Yuli Thamires Magalhães – 1° lugar
“THE RHO GTPASE PATHWAY: A NEW P53-DEPENDENT ROAD FOR DNA REPAIR AND IR-RESISTANCE OF GLIOBLASTOMAS?”

Matheus Molina Silva – Menção Honrosa
“TIMING THE DRUGS: IMPLICATIONS OF THE CIRCADIAN CLOCK ON RESISTANCE TO CHEMOTHERAPY”

Saulo Duarte Ozelin – Menção Honrosa
“TOXICOGENETIC STUDY OF ASIATIC ACID AND ITS INFLUENCE ON GENOMIC INSTABILITY”

 

Prêmio Pós-Graduação Painel - Genética Vegetal

Ruan Maloni Teixeira – 1° lugar
“VIRAL PERCEPTION AT THE CELL SURFACE BY THE NIK1 IMMUNE RECEPTOR”

Joelma de Oliveira Cruz – Menção Honrosa
“SCI1 expression in Nicotiana tabacum floral meristems is regulated by the transcription factors WUSCHEL, AINTEGUMENTA-LIKE6 AND AGAMOUS”

Carolina Grando – Menção Honrosa
​“ESTIMATION OF MATING SYSTEM PARAMETERS IN OPEN-POLLINATED PROGENIES OF PIPTADENIA GONOACANTHA (FABACEAE-MIMOSOIDEAE), AN IMPORTANT TREE USED IN BRAZILIAN FOREST RESTORATION”

 

​Prêmio Pós-Graduação Painel - Evolução

Adriano Silva dos Santos – 1° lugar
“CHEMICAL ECOLOGY: EVOLUTION OF GLUTATHIONE S-TRANSFERASE D1 PROTEIN IN CACTOPHILIC Drosophila”

Patrícia Avelino Machado – Menção Honrosa
“INTRA AND INTER-POPULATION DIVERSITY OF Heliconius erato phyllis (LEPIDOPTERA: NYMPHALIDAE: HELICONIINI) IN THE ATLANTIC FOREST”

 

 

PRÊMIO PARA PÓS-GRADUANDOS ORAL

PRÊMIO NEWTON FREIRE-MAIA
Patrocínio: Profa. Dra. Eleidi Alice Chautard Freire Maia
Tema: Genética Humana (Pós-graduandos)

Esteban Alberto Gonzalez – 1° LUGAR
“IN VIVO GENE EDITING IMPROVES CARDIOVASCULAR ALTERATIONS IN MUCOPOLYSACCHARIDOSIS I MICE”

André Luiz Teles e Silva – Menção Honrosa
“RARE GENETIC VARIANTS IN A PATIENT WITH AUTISTIC SPECTRUM DISORDER REVEAL INTERCONNECTION BETWEEN INTRACELLULAR SIGNALING PATHWAYS IN AN OLIGOGENIC PATTERN OF INHERITANCE”

Anna Beatriz Ribeiro Elias – Menção Honrosa
“IMPACT OF THE ENHANCER SNP RS5758550 ON CYP2D6 HAPLOTYPES AND INFERRED METABOLIZER PHENOTYPES” 

 

PRÊMIO DARCY FONTOURA DE ALMEIDA
Patrocínio: FUNDAPE – Fundação Danilo Pena
Tema: Biologia Molecular / Genômica / Bioinformática (Pós-graduandos)

Maira Rodrigues de Camargo Neves – 1° LUGAR
“EXPRESSION OF LONGER GENES IS DOWNREGULATED IN COCKAYNE SYNDROME CELLS AFTER OXIDATIVE DNA DAMAGE”

Joilson Xavier dos Santos Junior – Menção Honrosa
“CIRCULATION OF CHIKUNGUNYA VIRUS EAST/CENTRAL/SOUTH AFRICAN LINEAGE IN RIO DE JANEIRO, BRAZIL”

Daniela Alves Pereira – Menção Honrosa
"FUNCTIONAL ANNOTATION OF SNPS ASSOCIATED WITH GDF15 LEVELS IN A PUTATIVE ENHANCER REGION ACTIVATED BY METFORMIN"

Giordano Bruno Sanches Seco – Menção Honrosa
"A SIMPLE PPI-LNCRNA NETWORK BASED APPROACH TO VISUALIZE AND IDENTIFY DIFFERENTIALLY EXPRESSED POSTTRANSCRIPTIONAL REGULATION RELATED GENES AND PATHWAYS IN HEPATOCITES TREATED WITH ANTICANCER DRUGS"

Joyce Etsuko Arakaki – Menção Honrosa
"TRANSCRIPTOME ANALYSIS OF PASPALUM NOTATUM AND PASPALUM VAGINATUM UNDER WATER DEFICIT CONDITION"

 

PRÊMIO MILTON KRIEGER
Patrocínio: Prof. Dr. Henrique Krieger
Tema: Genética de Microorganismos (Pós-graduando)

Isabella Luísa da Silva Gurgel – 1° LUGAR
“THE ASPERGILLUS FUMIGATUS MUCIN MSBA REGULATES THE CELL WALL INTEGRITY PATHWAY AND CONTROLS RECOGNITION OF THE FUNGUS BY THE IMMUNE SYSTEM”

Daniele Paschoal – Menção Honrosa
“NFECTION OF TOMATO “MICRO-TOM” SHOOTS BY MONILIOPHTHORA PERNICIOSA, THE CAUSAL AGENT OF CACAO WITCHES´ BROOM DISASE, INDUCES ROOT MALFORMATION”

Maria Lorenza Leal Motta – Menção Honrosa
“BIOPROSPECTING FOR POTENTIAL BIFUNCTIONAL Α-LARABINOFURANOSIDASE/XYLOBIOHYDROLASE OF TRICHODERMA HARZIANUM”

Milca Rachel da Costa Ribeiro Lins – Menção Honrosa
“SMALL SYNTHETIC RNAS: A NEW TOOL FOR METABOLIC ENGINEERING IN BACILLUS SUBTILIS”

Rafael Monteiro do Carmo – Menção Honrosa
“MIR156 OVEREXPRESSION REPRESSES THE IMMUNE RESPONSE AGAINST MONILIOPHTHORA PERNICIOSA IN TOMATO”

 

PRÊMIO HORÁCIO SCHNEIDER
Patrocínio: Profa. Maria Paula da Cruz Schneider, Prof. Igor Schneider e Profa. Maria Iracilda da Cunha Sampaio
Tema: Genética Animal (Pós-graduandos)

Carlos Antônio Mendes Cardoso Júnior – 1° LUGAR
“IT IS NEVER TOO LATE FOR A CHANGE – DNA METHYLATION IS NOT A DRIVER OF BEHAVIORAL (RE)PROGRAMMING IN HONEYBEE WORKERS”

Greicyellem Santana Ferreira – Menção Honrosa
“MOLECULAR PHYLOGENY OF THE EPHIPPIDAE (ACANTHURIDAE, EPHIPPIFORMES)”

Larissa Souza Arantes – Menção Honrosa
“INTERSPECIFIC HYBRIDIZATION BETWEEN SEA TURTLES IS ASSOCIATED TO THE LOW HATCHLING SUCCESS IN ABROLHOS ARCHIPELAGO”

Luna Nascimento Vargas – Menção Honrosa
“EFFECTS OF DIFFERENT LEVELS OF SULFUR AND COBALT IN THE DIET DURING THE PRE- AND PERICONCEPTIONAL PERIODS ON THE DNA METHYLATION PROFILE OF THE PROGENY IN CATTLE”

Igor Ricardo Savoldi – Menção Honrosa
“IDENTIFICATION OF VARIANTS INVOLVED WITH UMBILICAL HERNIA IN PIGS”

 

PRÊMIO CRODOWALDO PAVAN
Patrocínio: MutaGen – Associação Brasileira de Mutagênese e Genômica Ambiental
Tema: Mutagênese (Pós-graduandos)

Nathalia Quintero Ruiz – 1° LUGAR
“COMPARISON OF THE MUTAGENICITY PROFILES CAUSED BY UVA AND UVB LIGHT IN XP-C DEFICIENT CELLS.”

Thiago Torres Gomes – 1° LUGAR
“BRCA1 PHOSPHORYLATION MODULATES PALB2 ASSOCIATION”

 

PRÊMIO ALCIDES CARVALHO
Patrocínio: IAC – Instituto Agronômico de Campinas 
Tema: Genética Vegetal (Pós-graduandos)

Vitor Favaretto Pinoti – 1° LUGAR
“SCI1 (STIGMA/STYLE CELL-CYCLE INHIBITOR 1) AND ITS INTERACTION PARTNER, NTDDX41, ARE NEW PLANT SPLICEOSOME-ASSOCIATED FACTORS”

Mariana de Lara Campos Arcuri – Menção Honrosa
“PHENOTYPIC CHARACTERIZATION OF ARABIDOPSIS INSERTION MUTANTS FOR THE MITOCHONDRIAL UNCOUPLING PROTEIN (UCP) GENES REVEALS AN IMPORTANT IMPACT ON PLANT FERTILITY”

Virgilio Adriano Pereira Loriato – Menção Honrosa
“NEGATIVE AND POSITIVE REGULATORY ROLES OF PHOSPHORYLATION SITES WITHIN THE ACTIVATION LOOP OF NIK1 IN RESISTANCE AGAINST BEGOMOVIRUSES”

Victória Rabelo Campos – Menção Honrosa
“REPRODUCTIVE BIOLOGY OF LIPPIA ALBA (VERBENACEAE)”

Tiago Maretti Gonçalves – Menção Honrosa
“REPRODUCTIVE CHARACTERIZATION OF ACCESSIONS OF PASPALUM (PLICATULA INFORMAL GROUP) USING FLOW CYTOMETRY, CYTO-EMBRIOLOGICAL ANALYSIS AND MOLECULAR MARKERS”

 

 

PRÊMIO PAULO SODERO MARTINS
Patrocínio: Prof. Dr. Romeu Cardoso Guimarães
Tema: Evolução (Pós-graduandos)

Denyse Cavalcante Lago – 1° LUGAR
“COMPARATIVE TRANSCRIPTOMICS ANALYSIS OF CASTE- AND SEX-SPECIFIC GONAD DEVELOPMENT IN BEES”

Caroline Batistim Oswald – Menção Honrosa
“MODEL BASED SPECIES DELIMITATION AS A TOOL TO IDENTIFY UNDESCRIBED ANURANS IN SOUTHERN ATLANTIC FOREST”

Gabrielle Azevedo Rizzato – Menção Honrosa
“MOLECULAR EVOLUTION OF HACNS1 GENE ENHANCER IN PRIMATES”

Michele Fernandes Da Silva – Menção Honrosa
“RELATIVE CONTRIBUTION OF ENVIRONMENTAL AND SPATIAL VARIABLES TO THE GENETIC DIVERSITY OF AVICENNIA GERMINANS AND AVICENNIA SCHAUERIANA”

Rafael de Albuquerque Carvalho – Menção Honrosa
“RUNX2 TANDEM REPEAT ASSOCIATED TO MANDIBULAR SHAPE IN SIGMODONTINE RODENTS (RODENTIA, CRICETIDAE)”

 

 

Prêmios Divulgação Científica - SBG/Bayer Brasil Crop Science

 

Genética Humana

Esteban Alberto Gonzalez – 1° LUGAR
“IN VIVO GENE EDITING IMPROVES CARDIOVASCULAR ALTERATIONS IN MUCOPOLYSACCHARIDOSIS I MICE”

 

Biologia Molecular / Genômica / Bioinformática

Daniela Alves Pereira – 1° LUGAR
“FUNCTIONAL ANNOTATION OF SNPS ASSOCIATED WITH GDF15 LEVELS IN A PUTATIVE ENHANCER REGION ACTIVATED BY METFORMIN”

 

Genética de Microorganismos

Milca Rachel da Costa Ribeiro Lins – 1° LUGAR
“SMALL SYNTHETIC RNAS: A NEW TOOL FOR METABOLIC ENGINEERING IN BACILLUS SUBTILIS”

 

Genética Animal

Larissa Souza Arantes – 1° LUGAR
“INTERSPECIFIC HYBRIDIZATION BETWEEN SEA TURTLES IS ASSOCIATED TO THE LOW HATCHLING SUCCESS IN ABROLHOS ARCHIPELAGO”

 

Mutagênese

Fábio Mambelli Silva – 1° LUGAR
“POINT MUTATION INVESTIGATION ON SOLUBLE S. MANSONI RECOMBINANT SMKI-1 KUNITZ-DOMAIN PROTEIN FOR FUNCTIONAL AND STRUCTURAL ANALYSIS”

 

Genética Vegetal

Victória Rabelo Campos – 1° LUGAR
“REPRODUCTIVE BIOLOGY OF LIPPIA ALBA (VERBENACEAE)”

 

Evolução

Caroline Batistim Oswald – 1° LUGAR
“MODEL BASED SPECIES DELIMITATION AS A TOOL TO IDENTIFY UNDESCRIBED ANURANS IN SOUTHERN ATLANTIC FOREST”